Chcesz wiedzieć więcej o ogrzewaniu podłogowym? 

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych alternatywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Klasyczne instalacje bazują na systemie kotłowni z piecami oraz grzejników montowanych najczęściej na ścianach. Przy ogrzewaniu podłogowym wykonuje się system instalacyjny prowadzony pod wierzchnią warstwą podłogi.

Planowanie dotyczące rodzaju instalacji grzewczej w domu należy przeprowadzić już na etapie projektowania budynku. Należy wziąć pod uwagę zarówno początkowy wydatek jaki poniesiemy w związku z montażem instalacji, jak i koszty pojawiające się później, to jest tak zwane opłaty eksploatacyjne.

Mówiąc o opłatach i kosztach związanych z ogrzewaniem podłogowym należy mieć na uwadze fakt, iż inaczej będą się one kształtować w przypadku ogrzewania podłogowego typu wodnego, a inaczej przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym. Jeśli chodzi o koszt wykonania instalacji elektrycznej do ogrzewania podłogowego wodnego, jest on znacznie wyższy niż chociażby inwestycja w kocioł gazowy wraz z systemem grzejników. Natomiast jeśli chodzi o wydatki związane z samym użytkowaniem, będą one bardzo niskie.

W przypadku ogrzewania podłogowego typu elektrycznego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Montaż samej instalacji jest bardzo prosty i niezbyt kosztowny (wychodzi bowiem jeszcze taniej niż przy instalacji grzejnikowej). Jednak pojawiają się tutaj stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne związane z opłatami za energię elektryczną.

W przeciwieństwie do klasycznego systemu grzejnikowego, ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny wzrost temperatury w całym pomieszczeniu. Natomiast w systemie grzejnikowym obserwujemy głównie działanie punktowe: w miejscu, gdzie zamontowany jest grzejnik, jest bardzo ciepło, natomiast w przeciwległym końcu pokoju jest już dużo chłodniej. Dodatkowo wchodzi tutaj w grę czynnik wytracania ciepła w przypadku ogrzewania grzejnikowego: zanim ciepłe powietrze (unoszone dzięki działaniu konwekcji) dotrze z grzejnika do drugiego końca pokoju, zdąży ulec stopniowemu wychłodzeniu. Aby tego uniknąć, najczęściej montuje się po kilka urządzeń w pomieszczeniu – co jednak znacznie podnosi koszty instalacji. Decydując się na zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego z łatwością unikniemy tego problemu.

Zdecydowanym plusem wodnego ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność. Woda znajdująca się w instalacji podłogowej jest podgrzewana do niższej temperatury niż woda w systemie grzejnikowym – co sprawia, że oszczędzamy bardzo dużo energii koniecznej do jej ogrzania. Podgrzanie wody w instalacji podłogowej do 40-50°C pozwala uzyskać taki sam elekt cieplny w pomieszczeniu jak w przypadku podgrzania wody w grzejniku ściennym do temperatury 70-90°C. Dzięki temu, że w przypadku ogrzewania podłogowego zwiększa się powierzchnia emisji ciepła, można ogrzać pomieszczenie do komfortowej temperatury zużywając przy tym mniejszą ilość energii niż przy systemie grzejnikowym. Innymi słowy, można w tym przypadku zastosować czynnik grzewczy o niższej temperaturze.

System pracy ogrzewania podłogowego jest lepiej dostosowany do naturalnych, biologicznych potrzeb człowieka. Nie jest żadną tajemnicą fakt, że najczęściej marzniemy właśnie w stopy – przy ogrzewaniu podłogowym emisja ciepła rozpoczyna się od najniższej partii pomieszczenia. Ciepło emitowane przez instalację podłogową stopniowo promieniuje w górę, zapewniając komfort cieplny całemu organizmowi.

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny i funkcjonalny system grzewczy. Możemy zastosować je zarówno jako podstawowy, jak i uzupełniający system ogrzewania naszego domu czy mieszkania. Wodne ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się we współpracy z kotłem olejowym lub gazowym. Do zasilania ogrzewania podłogowego możemy użyć także ekologicznych systemów w postaci kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe w formie elektrycznej, możemy zaoszczędzić dzięki temu sporo miejsca w domu: taki system nie wymaga bowiem montażu żadnych dodatkowych urządzeń grzewczych (jak na przykład kotłów).

Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się u osób cierpiących z powodu alergii. To bardzo higieniczny sposób ogrzewania , ponieważ nie powoduje on ruchów powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie nie powoduje unoszenia się kurzu. Ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepła głównie przez promieniowanie – w przeciwieństwie do grzejników, ogrzewających pomieszczenie na zasadzie konwekcji (unoszenia) ciepłego powietrza. Brak grzejników oznacza także uniknięcie gromadzenia się na nich kurzu i innych zanieczyszczeń. Ponadto, ogrzewanie podłogowe eliminuje rozwój grzybów i pleśni na powierzchni podłogi.

Decydując się na zastosowanie systemu ogrzewania podłogowego nie tylko zyskujemy komfort i higieniczne warunki na co dzień, lecz także unikamy konieczności montażu nieestetycznych najczęściej grzejników. Możemy urządzić nasze mieszkanie jak tylko chcemy, bez obawy, że będziemy musieli wziąć pod uwagę konieczność zakładania grzejników. System ogrzewania podłogowego jest całkowicie niewidoczny – mamy tym samym całkowitą swobodę jeśli chodzi o aranżację naszego wnętrza.

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest też fakt, iż prawidłowo wykonana i poprawnie eksploatowana instalacja działa właściwie w sposób zupełnie bezobsługowy, przez wiele lat zapewniając nam bezawaryjność całego systemu. Taki system grzewczy doskonale sprawdzi się ponadto w wielu pomieszczeniach: ten sam system ogrzewania możemy zamontować zarówno w sypialni, jak i w salonie, kuchni czy łazience. Uniwersalność i wygoda użytkowania systemu ogrzewania podłogowego w znaczący sposób podnosi zatem ogólny komfort życia na co dzień.