Pomagamy w złożeniu wniosku i znalezieniu wykonawcy – KRAKÓW I OKOLICE!
Zadzwoń do nas 534 547 534!

 

9.09.2018 r. ruszył nabór wniosków do programu Czyste Powietrze. Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz do osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Celem programu jest zmniejszenie i uniknięcie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do naszej atmosfery przez domy jednorodzinne. W ramach „Czystego Powietrza” można uzyskać dofinansowanie m.in. do wymiany ogrzewania czy termomodernizacji budynku. Kwota dotacji jest uzależniona od dochodów, przypadających na osobę mieszkającą w gospodarstwie domowym.

Przez Gospodarstwo domowe rozumie się grupę osób wspólnie gospodarujących i mieszkających z osobą, która ubiega się dofinansowanie, do których zaliczają się:
– małżonek osoby wspólnie ubiegającej się o dofinansowanie
– rodzice i dziadkowie osoby ubiegającej się o dofinansowanie oraz jego małżonka
– dzieci a także wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, do chwili ukończenia 25 roku życia
– dzieci oraz wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, które ukończyły 25 rok życia ale mogą wylegitymować się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności a w ramach tej niepełnosprawności przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna
– osoby niespokrewnione wspólnie gospodarujące z osobą ubiegającą się o dofinansowanie

Za miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym uznaje się sumę dochodów wszystkich osób wspólnie gospodarujących za ostatni rok podatkowy, poprzedzający rok złożenia wniosku, podzielony na 12 miesięcy oraz na liczbę osób.

Plusem projektu jest bez wątpienia ciągłość naboru wniosków oraz długi okres realizacji zadania. Wnioski składać można w oddziałach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jak zapewnia, umowy z wnioskodawcami będzie zawierał aż do 31.12.2027 roku! Na wykonanie zadań zawartych w umowie inwestorowi daje się 24 miesiące. Zakończenie realizacji programu planuje się na 2029 rok.

W ramach programu „Czyste powietrze” można uzyskać dotację na:
– koszt demontażu i wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe
– zakup i montaż urządzeń m.in. kotły gazowe, węzły cieplne, pompy ciepła a także na system ogrzewania elektrycznego
– docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynku
– wymianę stolarki
– koszt montażu i modernizacji instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Pożyczkę w ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać na:
– zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych
– zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych
– dopełnienie do 100% dotacji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej deklaruje również możliwość otrzymania częściowego dofinansowania do potrzebnej dokumentacji tj. audyt energetyczny budynku czy dokumentacja projektowa modernizacji instalacji wewnętrznych.

Zgłoś się do nas za pośrednictwem formularza lub zadzwoń.

37 thoughts on “UWAGA! CZYSTE POWIETRZE – nowy program dotacji

  1. formularz jest tam gdzie link prowadzi czyli na stronie kontakt, tam tez jest nr telefonu na który należy dzwonić, zapraszamy do kontaktu w godzinach pracy

 1. Chcę ocieplić styropianem budynek i założyć DODATKOWY piec dwufunkcyjny na gaz. obecnie używanego pieca węglowego nie wyrzucę na złom, mogę go odciąć od instalacji ( i postawić w kącie ). Mam solarne ogrzewanie c.w.u. i dwufunkcyjny piec olejowy “Buderus”, który jest podłączony ale używam go sporadycznie ze względu na cenę oleju. Okna zostały już wymienione bez dofinansowania.
  Pytanie: czy dostanę dofinansowanie do ocieplenia budynku i zakup wraz z instalacją pieca gazowego ?
  Mieszkam w Nowym Targu.

  1. Aby skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania w ramach Programu Czyste Powietrze koniecznością będzie zezłomowanie obecnie używanego pieca węglowego – musi Pan posiadać imienny dowód zezłomowania. Aby skorzystać z dofinansowania na ocieplenie budynku w obiekcie musi znajdować się źródło ogrzewania spełniające normy programu – w tym wypadku normy programu powinny spełnić obydwa źródła ciepła. Przed przystąpieniem do prac zalecane jest wykonanie audytu energetycznego.

 2. Mieszkam w Gliwicach i chciałbym zastąpić panele grzewcze (solary) na fotovoltanikę .
  Czy są dostępne jakieś programy dofinansowania instalacji fotovoltanicznej ?

  1. Witam,
   niestety nasza Fundacja nie świadczy tego typu pomocy. Taka pomoc wymagałaby częstych, bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcą. Większość WFOŚiGW zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych doradców, którzy w danym regionie udzielają potrzebnych informacji i mogą pomóc w kompletowaniu dokumentacji.

 3. Posiadam piec gazowy 2 funkcyjny i dodatkowo dogrzewam dom kominkiem drewnem czy mogę dostać dotację do ocieplenia poddasza domu na jakich warunkach

  1. Warunkiem otrzymania dotacji na ocieplenie budynku jest posiadanie źródła ogrzewania spełniającego warunki programu. W przypadku źródła ogrzewania niespełniającego warunków programu koniecznością będzie w pierwszej kolejności zmodernizowanie ogrzewania w nieruchomości. Dopiero w następnym kroku można docieplić budynek.

 4. Dzień dobry chciałabym konkretnie wiedzieć jeżeli dokonało się już wymiany pieca to niemożliwe jest uzyskanie dotacji na to przedsięwzięcie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Można uzyskać dotację na prace, które rozpoczęte zostały nie wcześniej niż po 01.01.2018 r.. Prace te nie mogą być jednak ukończone np. protokołem odbioru. Ważne też jest aby na fakturach widniały zapisy, pozwalające zweryfikować jakie prace zostały wykonane tzn. zapis na fakturze “usługa budowlana” będzie zbyt ogólnym zapisem.

 5. Posiadam dom jednorodzinny ogrzewany żeliwnymi piecykami na drzewo typu kominek bez obudowy. Czy mogę starac się o dofinansowanie z programu czyste powietrze, przy wymianie tego ogrzewania na piec gazowy.
  Chciałbym tez docieplic steropianem dom zewnątrz.

  1. Warunkiem otrzymania dotacji na ocieplenie budynku jest posiadanie źródła ogrzewania spełniającego warunki programu. W przypadku źródła ogrzewania niespełniającego warunków programu koniecznością będzie w pierwszej kolejności zmodernizowanie ogrzewania w nieruchomości. Dopiero w następnym kroku można docieplić budynek. Może Pan starać się o dofinansowanie likwidacji kominka na poczet nowego źródła ogrzewania jakim będzie kocioł gazowy. W przypadku docieplenia budynku trzeba pamiętać, że budynek po wykonanych pracach powinien spełniać normy WT2021. Aby doprowadzić budynek do WT2021 warto wcześniej wykonać audyt energetyczny budynku, który wskaże zalecenia jakie trzeba wykonać aby osiągnąć docelowe parametry.

 6. Dzień dobry. W moim domu wymieniłem piec węglowy na dwufunkcyjny gazowy, wszystkie kaloryfery i rurki. Ponadto ociepliłem dom styropianem i częściowo poddasze. Otrzymałem informację przez telefon, że nie należy mi się dofinansowanie ze względu braku oględzin przed wykonaniem prac. Istnieje jakakolwiek szansa na otrzymanie dofinansowania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Można uzyskać dofinansowanie na prace, które rozpoczęły się po 01.01.2018 r. ale nie zostały ukończone (tzn. widoczne są niedokończone prace, brak wszystkich faktur, brak protokołu odbioru). Dofinansowanie na docieplenie budynku każdorazowo może zostać przyznane, jeśli budynek (przegrody) po wykonaniu prac będzie spełniał WT2021.

  2. W programie można uzyskać dofinansowanie na prace, które zostały rozpoczęte ale nie zostały zakończone. Na prace, które wykonał Pan samodzielnie (pod warunkiem, że nie zostały ukończone) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawdopodobnie nie będzie mógł przyznać dotacji z powodu niemożliwości zweryfikowania faktycznych kosztów (brak faktur).
   Od bieżącego roku WFOŚiGW nie przeprowadza już kontroli.

 7. Jeżeli chodzi o źródło ogrzewania domu spełniające wymagania programu to gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat. Interesuje mnie docieplenie domu a mam zainstalowany w domu pięć na ekogroszek.

  1. Wszystkie potrzebne materiały dot. programu publikowane są na stronach każdego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  2. Wspomniane informacje oraz pozostałą dokumentację dot. programu można znaleźć m.in. na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej (w zależności od województwa).

 8. Witam. Posiadam nowy dom w surowym stanie czy w związku z tym programem mam szansę na jakiekolwiek dofinansowanie?

  1. Nowo budowane domy jednorodzinne mogą liczyć na dofinansowanie do nowego źródła ogrzewania i do jego przyłącza.

  1. Po wykonaniu prac termomodernizacyjnych budynek musi spełniać WT2021 czyli warunki techniczne, które będą obowiązywały od 2021 roku. Podstawą skorzystania z dotacji na ocieplenie nieruchomości jest posiadanie źródła ogrzewania spełniającego normy programu Czyste Powietrze.

 9. Dzień dobry. Dom ogrzewany jest piecami kaflowymi, sa nowe okna i dom jest ocieplony. Czy moge starać się o dofinansowanie na wymianę pieca gazowego? Pozdrawiam

 10. Witam, jestem na etapie wypełniania wniosku i zatrzymałam się na GOSPODARSTWIE DOMOWYM, bo nie wiem jak mam je rozumieć. Obecnie mieszkam z rodzicami i mężem, ale staram się o dotację na budynek nowo powstający, w którym będę mieszkać tylko z mężem, więc w tabeli dochodowej mam umieścić tylko nas ??
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

  1. Tak, w tym wypadku powinna Pani uwzględnić dochody swoje i męża. Zakładamy, że stanowią Państwo odrębne gospodarstwo domowe.

 11. Dzień dobry,
  Jestem w trakcie budowy domu (stan surowy zamknięty) , czy mogę starać się o dotację na pompę ciepła? Czy ma znaczenie to jakie mam ogrzewanie przewidziane w projekcie? – jest to również pompa ciepła. Słyszałem opnie, ze tylko jeśli w projekcie mamy źródło ciepła spełniające wymagania programu, to dotacji nie ma.

  1. W przypadku nowych budynków można otrzymać dotacje na nowe źródło ogrzewania, w tym na pompę ciepła. Nie ma znaczenia jakie ogrzewanie przewidziane jest w projekcie a jakie w rzeczywistości będzie zamontowane. Nie mamy żadnych informacji, które mogłyby stanowić w takim wypadku przesłanki do dyskwalifikacji z udziału w programie.

 12. Witam mam pytania odnośnie termomodernizacji -4 lata temu ocieplony dom styropian 10 dach częściowo ocieplony wata mineralna a w2018 wymieniłem piec na nowy 5 klasa eko groszek .Teraz mam pytanie czy i mnie przysługuje dofinansowanie
  pozdrawiam Adam W ,

 13. Witam. Najpierw chcę wymienić piec a w późniejszym czasie za ok. 2 lata ocieplić dom.Czy składając wniosek mogę wpisać , że wnioskuję o dofinansowanie wymiany pieca i ocieplenia, czy należy wnioskowanie o docieplenie wskazać w nowym wniosku.

 14. Witam,
  Mam domek w którym chciałbym dobudowac piętro do góry.
  Przy tym będzie wymieniany dach(obecnie eternit) na blachodachówka.
  Czy jest dofinansowanie do blachodachówka?
  Następnie chciałabym wymienić okna ,są stare, ocieplić dom ,wymienić piec na ogrzewanie owsem lub drzewem.
  Czy są dofinansowanie do ocieplenia domu i okien?
  Od jakich wniosków zacząć składać?
  Dziękuję

 15. Witam bedziemy się starać o dofinansowanie na ocieplenie budynku, ale rozumiem, że musimy wcześniej wykonac ten audyt energetyczny tak by ocieplenie spełniało warunki WT2021, jak mam przeprowadzić taki audyt, gdzie się o to zwrócić, czy on jest wykonywany w ramach dofinansowania czy jest dodatkowo płatny, a jeśli tak to jakiego rzędu jest to wydatek .

 16. Witam.
  Czy wszystkie inwestycje muszę wykonać za własne pieniądze, a potem fundusz mi je zwróci, czy też istnieje inna forma np. pożyczka i rozliczanie bezgotówkowe…?
  Czy wszystkie prace muszą wykonać mi firmy, czy też fundusz zwraca również za same materiały (faktury), jeśli prace wykonam sam?

 17. Dzień dobry, zamierzam w najbliższym czasie wymianę pieca węglowego na ogrzewanie gazowe. Mieszkam w gminie Miedźna. W jakiej kolejności mogę starać się o dofinansowanie w zakresie tej inwestycji?

 18. Witam mam stary piec gazowy 18-letni nieoszczędny i często się psuje oraz 30-stoletni nieszczelny dach z blachy bez docieplenia czy można uzyskać dofinansowanie na zmianę tych rzeczy ,okna są wymienione oraz ocieplony budynek 10 -cio cm steropianem z góry dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *