Smog stał się ostatnio niechlubnym bohaterem artykułów w gazetach, wiadomości telewizyjnych i przekazów internetowych. Nasz kraj znajduje się, niestety, w czołówce państw Unii Europejskiej, w których poziom zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego jest bardzo wysoki. Ekolodzy biją na alarm, a my coraz częściej odczuwamy negatywne skutki zanieczyszczonej mgły unoszącej się nad polskimi miastami i wsiami. Skąd się bierze problem i w jaki sposób go rozwiązać? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pokazy Antysmogowe
Smog? W teorii wszyscy wiemy co to jest. Coś co przeszkadza nam oddychać, wyjść na spacer, czy uprawiać sport. Nie wszyscy jednak wiemy, jak z nim walczyć. Najłatwiej nauczyć się tego przez doświadczenie i zabawę- na przykład na antysmogowych pokazach i warsztatach. Takie zajęcia skierowane są zwykle do dzieci, ale i dorośli mogą z nich wiele wynieść. Dzięki pokazom i warsztatom antysmogowym można dowiedzieć się więcej o zjawisku smogu, o zagrożeniach z nim związanym i o metodach zwalczania zanieczyszczeń w naszym powietrzu.
Chcesz wytłumaczyć dziecku czym jest smog? Kliknij w zdjęcie poniżej!

Jak powstaje smog?
Czynnikami ułatwiającymi powstawanie smogu są brak wiatru oraz wysokie ciśnienie atmosferyczne. Wszelkie zanieczyszczenia pozostają wówczas blisko powierzchni ziemi, gdyż nie mają szansy unieść się wysoko. W efekcie roztacza się wokół nas widoczna mgła. Główną przyczyną powstawania smogu jest spalanie węgla oraz coraz większa liczba samochodów na naszych ulicach. Niestety, do naszych pieców trafiają śmieci oraz miał i muł węglowy. Odpady wydobycia węgla, które w krajach Unii Europejskiej nie są w ogóle wykorzystywane, u nas cieszą się popularnością ze względu na niższą cenę. Ogromnym zaniedbaniem był również wieloletni brak odpowiednich norm dotyczących sprzedawanych pieców oraz węgla opałowego.

Smog jest szczególnie uciążliwy podczas wyżowych dni. Pyły i dymy zostają wówczas niejako uwięzione blisko powierzchni ziemi. Zatrzymuje je warstwa inwersyjna, znajdująca się ponad warstwą zanieczyszczeń. Działa ona na zasadzie „czapy”, która przy braku wiatru nie pozwala zanieczyszczeniom ulecieć do góry.

Kopciuchy i ich wpływ na stan naszego powietrza
Kopciuchami nazywane są tradycyjne piece i kotły na węgiel i drewno. Nazwa jest nieprzypadkowa i bardzo trafna. Czarny dym unoszący się z kominów domów, gdzie używa się takich pieców mówi sam za siebie. Ilość zanieczyszczeń uwalnianych przez nie do atmosfery jest przerażająca zwłaszcza, że bardzo często do pieców trafiają rzeczy, które w ogóle nie powinny być spalane np. plastikowe odpady, stare meble, tekstylia. Właściciele domów próbują w ten sposób zaoszczędzić nieco na ogrzewaniu, często nie zdając sobie sprawy z tego, jak ogromne szkody dla środowiska naturalnego powodują. Jakość węgla spalanego w „kopciuchach” również pozostawia wiele do życzenia.

Sposoby przeciwdziałania smogowi
Wcale nie jesteśmy skazani na smog. Wiele zależy od naszej świadomości ekologicznej. Kiedy już uzmysłowimy sobie, jak ogromnym zagrożeniem jest dla nas zanieczyszczone powietrze, możemy podjąć kilka prostych działań prewencyjnych.
Pierwszym jest unikanie spalania śmieci. Podczas takiego procederu do powietrza trafiają toksyczne związki, między innymi dioksyny, czyli najbardziej toksyczne substancje wyprodukowane przez człowieka, pyły, metale ciężkie, chlorowodór czy cyjanowodór. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że spalanie śmieci podlega obecnie karze. Za wykroczenie to możemy zapłacić do 500 złotych mandatu.

Kolejny sposób ratowania siebie i swojego otoczenia przed smogiem to wymiana starego pieca na bardziej ekologiczną formę ogrzewania. Rozwiązań jest kilka: podłączenie się miejskiej sieci ogrzewania, piece gazowe, wykorzystanie energii odnawialnej, nowoczesne pompy ciepła. Nowoczesne kotły na drewno, pelet lub węgiel mogą emitować nawet do 10 razy mniej zanieczyszczeń, niż ich starsze wersje. Takie piece posiadają specjalne certyfikaty. Ich cena jest oczywiście wyższa, niż popularnych „kopciuchów”, ale to inwestycja we własne zdrowie, zdrowie domowników, sąsiadów i realny wkład w ochronę środowiska naturalnego.

Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/smog-jak-powstaje-wplyw-smogu-na-zdrowie_44605.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *