Smog to wytwór cywilizacji, zjawisko atmosferyczne całkowicie nienaturalne, a co więcej niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Niestety, mamy z nim coraz większy problem. Co chwilę, w naszej prasie, telewizji czy w Internecie pojawiają się informacje na temat rosnącego zanieczyszczenia powietrza.

Pokazy Antysmogowe
Smog? W teorii wszyscy wiemy co to jest. Coś co przeszkadza nam oddychać, wyjść na spacer, czy uprawiać sport. Nie wszyscy jednak wiemy, jak z nim walczyć. Najłatwiej nauczyć się tego przez doświadczenie i zabawę- na przykład na antysmogowych pokazach i warsztatach. Takie zajęcia skierowane są zwykle do dzieci, ale i dorośli mogą z nich wiele wynieść. Dzięki pokazom i warsztatom antysmogowym można dowiedzieć się więcej o zjawisku smogu, o zagrożeniach z nim związanym i o metodach zwalczania zanieczyszczeń w naszym powietrzu.
Chcesz wytłumaczyć dziecku czym jest smog? Kliknij w zdjęcie poniżej!Słów kilka o tym, jak powstaje smog
Istnieje kilka czynników mających duży wpływ na powstawanie smogu. Jednym z nich jest z pewnością spalanie w piecach opału słabej jakości. W Polsce kwitnie handel produktami ubocznymi wydobycia węgla, czyli mułem i miałem węglowym. Do naszych przydomowych pieców trafia, zatem opał, który w Krajach Unii Europejskiej jest w ogóle niedopuszczony do obrotu. Dużo do życzenia pozostawia także stan i jakość naszych kotłów i pieców. 

W trosce o środowisko naturalne i swoje najbliższe otocznie warto, więc zastanowić się nad wymianą przestarzałych pieców na jeden z nowoczesnych sposobów ogrzewania. Jedną z najlepszych opcji są obecnie pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Inwestując w nie możemy nie tylko sporo zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale również mamy swój wkład w ochronę środowiska. 

Do powstawania smogu przyczynia się również coraz większa liczba samochodów na naszych ulicach oraz szeroko rozumiana działalność produkcyjna. Smog staje się najbardziej uciążliwy podczas mglistych, bezwietrznych dni. Możemy mieć wówczas wrażenie, jakby wszelkie zanieczyszczenia zawisły w powietrzu. Nie mają, bowiem szans ulecieć do góry. 


Dlaczego smog jest szkodliwy dla naszego zdrowia?
O negatywnym wpływie smogu na zdrowie mówi wiele opracowań naukowych. Statystyki są zatrważające. Za sprawą smogu wzrosła znacznie liczba zgonów, a długość życia mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych rejonów uległa skróceniu. Szacunki mówią o śmierci około 26-48 tysięcy osób z powodu złej jakości powietrza. Przez smog możemy żyć nawet o rok krócej!

Zanieczyszczenie powietrza wpływa niemal na każdy element organizmu człowieka. Największe ryzyko zachorowań w wyniku smogu dotyczy szczególnie wrażliwych grup naszego społeczeństwa, a więc dzieci i młodzieży, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób przewlekłe chorych. Poważne problemy mogą pojawić się również u nałogowych palaczy tytoniu. 

Najbardziej w wyniku smogu cierpią układ oddechowy, sercowo naczyniowy, nerwowy oraz rozrodczy. Lista chorób będących efektem szkodliwego działania smogu jest bardzo długa. Należą do nich przede wszystkim choroby układu oddechowego, od infekcji dróg oddechowych, przez astmę, po raka płuc. Coraz częstsze stają się choroby serca np. zawał, nadciśnienie czy choroby niedokrwienne serca.

Smog wpływa także na rozwój dziecka w łonie mamy oraz przebieg ciąży. Dziś takie problemy, jak niska waga urodzeniowa, przedwczesny poród czy obumarcie płodu są powszechne. 


Czy możemy chronić się przed smogiem?
Ochrona przed smogiem sprowadza się do przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim warto ograniczyć przebywanie na zewnątrz, gdy stężenie zanieczyszczeń jest najwyższe, czyli wieczorami oraz nocami. Unikajmy opuszczania domów również wtedy, gdy przekroczone zostają poziomy alarmowe. Osoby szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu mogą pomyśleć o zakupie specjalnej maski antysmogowej z certyfikatem. Muszą one zadbać o stan swojej maski regularnie wymieniając filtry. Co ciekawe, ochroną przed smogiem może być także właściwa, dobrze zbilansowana dieta. Sięgajmy przede wszystkim po takie produkty, jak warzywa, owoce, pestki oraz oleje. Nasz organizm będzie miał więcej siły do walki ze smogiem. 


Źródło: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/smog-i-zanieczyszczenie-powietrza-wplyw-na-zdrowie,3711,n,3707

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *