Planujesz budowę nowego domu lub jego modernizację? Chcesz obniżyć lub całkowicie ograniczyć koszty ogrzewania i jednocześnie zyskać czyste i zdrowe powietrze?
Buduj i modernizuj w ekologicznych technologiach co pozwoli zaoszczędzić pieniądze już od momentu uruchomienia nowej infrastruktury.
Zadzwoń do nas i pozwól nam działać. Posiadamy specjalistyczną wiedzę i zaplecze merytoryczno – techniczne w zakresie technologii rekuperacji. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, wypełnij formularz ze wstępnym opisem lub pomysłem na budowę lub modernizację inwestycji w oparciu o rekuperację.
Sam wybierz najlepszą inwestycję. Płać mniej za energię i zadbaj o środowisko.

Rekuperacja jest procesem odzyskiwania ciepła (innymi słowy: energii termicznej) powstałego jako efekt spalania paliwa w urządzeniach wytwarzających energię cieplną. Można w ten sposób odzyskać energię termiczną zmagazynowaną w spalinach i tak zwanych gazach wylotowych. Energia pozyskiwana w taki sposób jest następnie magazynowana i wykorzystywana do ogrzewania budynków. Jednocześnie dzięki rekuperacji zyskujemy oczyszczone, świeże i zdrowe powietrze.

Proces rekuperacji możliwy jest dzięki pracy specjalnych urządzeń zwanych rekuperatorami. Dzięki rekuperacji możemy zarówno filtrować, jak i oczyszczać powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Rekuperatory są zatem bardzo polecane na przykład dla osób cierpiących z powodu rozmaitych alergii.

Praca rekuperatora pozwala na wymianę zużytego powietrza na świeże – w przeciwieństwie na przykład do klimatyzatorów, które wyłącznie mieszają powietrze, ochładzając stopniowo kolejne jego masy. Do pracy rekuperatora nie jest potrzebne zamykanie okien – to kolejna różnica między tym urządzeniem, a klimatyzatorem.

Rekuperacja jest tak naprawdę rodzajem wentylacji budynków: jednak w tym przypadku jest to tak zwana wentylacja mechaniczna, bazująca na przemieszczaniu się powietrza wytwarzanego przez rekuperator. Rekuperator powoduje ruch powietrza, a następnie kontroluje strumień powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczenia. Urządzenie pobiera zużyte, brudne powietrze, a następnie oddaje je w formie przefiltrowanej i oczyszczonej. Podczas obiegu powietrza przez rekuperator następuje wychwycenie z niego wilgoci, dwutlenku węgla i zanieczyszczeń oraz odzyskanie zmagazynowanej w nim energii termicznej. Dzięki pracy rekuperatora zyskujemy zarówno ciepłe, ogrzane powietrze, jak również możliwość jego oczyszczenia.

Zainstalowany w domu rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz budynku, a jednocześnie wciąga zużyte masy ze środka pomieszczeń gospodarczych. W tym momencie pojawi się pewnie pytanie: a co jeżeli nie mamy pewności, że powietrze z zewnątrz jest czyste? Co na przykład podczas sezonu grzewczego albo w przypadku mieszkania w centrum dużego miasta, gdzie w powietrzu unosi się cała masa zanieczyszczeń? Bez obaw: rekuperatory wyposażone są w specjalne filtry, dzięki którym wciągane z zewnątrz powietrze najpierw jest solidnie oczyszczane, a dopiero później tłoczone do środka domu. Używanie rekuperatora jest więc świetną alternatywą dla otwierania okien – a na pewno jest zdrowsze dla naszych płuc.

Pobieranie zużytego powietrza odbywa się przez specjalne otwory zakończone kratkami. Otwory te nazywane są anemostatami. Anemostaty montuje się na ścianach i na suficie. Tak zassane masy powietrza (z wewnątrz i z zewnątrz domu) trafiają następnie do środka rekuperatora. Co ważne – pobrane w ten sposób strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Ich droga odbywa się dwoma niezależnymi kanałami. Następnie, dzięki pracy obecnego w rekuperatorze wymiennika ciepła, energia termiczna obecna w zużytym powietrzu pobranym z wnętrza budynku oddaje wymiennikowi swoje ciepło, a nawiewane (zimne) powietrze przejmuje energię. Brudne powietrze jest następnie usuwane na zewnątrz domu, a świeże, ogrzane powietrze wędruje kanałami wentylacyjnymi do wnętrza pomieszczenia.

Komfortu, jaki daje używanie rekuperatora, nie da nam klasyczna wentylacja grawitacyjna. Wentylowanie grawitacyjne polega na wciąganiu zanieczyszczeń z kominów poprzez korzystanie z tak zwanych „ciągów”. Taki system wentylacji ma jednak szereg wad: nie usuwa wilgoci z pomieszczeń, prowadzi do znacznego wychładzania domu (a więc wpływa na podwyższenie kosztów przeznaczanych na ogrzewanie) i nie ma zdolności oczyszczania powietrza. Dodatkowym mankamentem wentylacji grawitacyjnej jest fakt, iż system grawitacyjny nie zadziała w lecie. Wszystkich tych problemów unikniemy decydując się na montaż systemu rekuperacji.

Decyzja o zainstalowaniu rekuperatora oznacza zyskanie ogromnego komfortu i wygody życia na co dzień. Dzięki zdolności rekuperatorów do odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza, w trakcie sezonu grzewczego jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ponoszonych na ogrzewanie! W domu posiadającym jedynie wentylację grawitacyjną najwięcej ciepła ucieka przez komin. Powoduje to powstawanie ogromnych strat energii termicznej i doprowadza do ciągłego wychładzania się budynku. Aby skompensować straty, używamy mocniejszego ogrzewania – co z kolei oznacza zwiększone zużycie energii. Innymi słowy – płacimy coraz większe rachunki.

Zastosowanie w naszym domu systemu rekuperacji w bezpośredni sposób wpływa także na nasze zdrowie. Dzięki pobieraniu i usuwaniu powietrza z wnętrza budynku unikamy konieczności oddychania brudnym powietrzem nasyconym CO2. Duża ilość dwutlenku węgla powoduje osłabienie, bóle głowy, migreny i ogólnie złe samopoczucie. Jest to odczuwalne zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Montaż rekuperatora niesie ze sobą szereg korzyści. Bezpośrednimi korzyściami wynikającymi z rekuperacji są:
– oczyszczenie i filtracja powietrza z zewnątrz,
– usuwanie zużytego, brudnego powietrza z wnętrza domu,
– oszczędność kosztów ogrzewania,
– uniknięcie wychładzania budynku,
– wymierne korzyści dla zdrowia, poprawa samopoczucia,
– obniżenie poziomu CO2 w pomieszczeniu,
– uniknięcie dostawania się do domu kurzu, bakterii i owadów.