Nie wiesz którą pompę ciepła wybrać? Pomożemy Ci w wyborze!

Pompa gruntowa i powietrzna – porównanie systemów

Wiele osób podczas planowania instalacji centralnego ogrzewania kieruje się głównie aspektem finansowym. Mimo, iż  zakup i montaż kotła gazowego czy instalacji elektrycznej jest tańszy od montażu pompy ciepła, to jednak jej wybór jest dla nas najkorzystniejszy. Koszty eksploatacji pompy ciepła są zdecydowanie niższe co sprawia, że inwestycja po kilkunastu latach może nam się całkowicie zwrócić.
Pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia tj. z ziemi (z gruntu), wody albo powietrza, w zależności jaką pompę wybierzemy. Wybór głównie pada na pompy ciepła gruntowe i  powietrzne.

Pompy ciepła gruntowe

Temperatura gruntu poniżej poziomu przemarzania jest stała i wynosi ok. 10°C. Daje nam to możliwość pobierania ciepła spod powierzchni terenu, niezależnie czy jest to lato czy zima. Nie musimy dogrzewać pomieszczeń dodatkowo innym źródłem ciepła.
Gruntowe pompy ciepła mają możliwość chłodzenia pasywnego. Grunt ma niższą temperaturę niż pomieszczenia, więc możemy ochładzać dom naturalnie. Co najważniejsze – nie pobieramy przy tym energii elektrycznej.
W skład budowy pompy ciepła wchodzi między innymi źródło dolne, składające się z kolektorów, przez które przepływa solanka,  pobierając ciepło z gruntu.

Wyróżniamy dwa sposoby montażu pompy: kolektor poziomy lub pionowe odwierty.

Na terenie zajmowanym przez kolektory poziome nie można nic zbudować ani posadzić drzew. Ich montaż jest możliwy tylko wtedy, gdy powierzchnia naszej działki jest wystarczająco duża. Przy pionowych odwiertach niezbędne są odstępy ok. 1 m, aby grunt wypełniający przestrzeń pomiędzy odwiertami nie zamarzał. Mimo to odwierty nie będą zajmowały tak dużej powierzchni jak kolektory poziome. Wykonanie pionowych odwiertów wymaga większego nakładu kosztów niż instalacja kolektora poziomego. To rozwiązanie stosuje się najczęściej gdy działka ma niewielką powierzchnię.

Pompy ciepła powietrzne

Nie zawsze mamy wystarczająco dużą działkę i odpowiedni teren, aby możliwy był montaż gruntowej pompy ciepła. Natomiast powietrze dostępne jest wszędzie i jest doskonałym nośnikiem energii.

Pompa powietrzna potrafi pobierać ciepło użytkowe z otoczenia przy temperaturze zewnętrznej powietrza do ok. -20°C. Nawet przy temperaturach ujemnych powietrze zawiera ciepło, które można wykorzystać do ogrzania wody lub budynku. Do działania tego typu pompy ciepła konieczne jest zasilanie elektryczne sprężarki, dzięki której powietrze jest podgrzewane. W ten sposób urządzenie pobiera ok. 20% – 30% ciepła. Pozostała energia jest pobierana ze środowiska za darmo. Zaletą jest jej łatwa instalacja, ponieważ nie wymaga to przeprowadzania prac gruntowych ani odwiertów.

Którą pompę wybrać?

Cena
Koszt instalacji gruntowej pompy ciepła z kolektorem wynosi około 45 tys. zł brutto. System ten jest więc z pewnością droższy niż instalacja powietrznej pompy ciepła. Wysoki koszt ma ścisły związek z ceną samego urządzenia i montażu, który waha się w granicach 25-30 tys. Zł brutto.

Wydajność
Temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania jest stała, a dzięki temu pozwala na stabilną pracę gruntowej pompy ciepła. W przypadku powietrznych pomp ciepła temperatura zewnętrzna w okresie zimowym ulega znacznemu obniżeniu, przez co wydajność urządzeń w tym okresie spada. Tego typu pompy często wspomaga się dodatkowym źródłem ciepła np. grzałką elektryczną.

Instalacja i montaż
Gruntowe pompy ciepła zwykle montuje się wewnątrz budynku w kotłowniach lub pomieszczeniach gospodarczych. Wymagają one wykonania pionowych odwiertów lub montażu kolektora poziomego. W nieruchomościach o powierzchni ok. 100-200 m2 trzeba zwykle wykonać ok. 2-3 odwierty, co wiąże się z pracami ziemnymi i udziałem ciężkiego sprzętu na działce. Wymiennik poziomy natomiast będzie zajmował dużą powierzchnię działki.

Powietrzne pompy ciepła montowane są na zewnątrz budynku. Parownik takiej pompy musi być odszraniany cyklicznie, ponieważ występująca pomiędzy układem chłodniczym pompy, a zasysanym powietrzem na parowniku różnica temperatur powoduje skraplanie się wody. Skutkiem skraplania wody jest więc oszronienie parownika, a co za tym idzie mniejszy przepływ powietrza, co rzutuje z kolei na wydajność urządzenia. Przy tego typu systemach zaleca się również montaż zbiornika buforowego, z którego pompa będzie czerpała ciepło potrzebne do procesu odszraniania. Powietrzna pompa ciepła będzie wymagała również wykonania czynności konserwacyjnych. Należy regularnie sprawdzać czy do wlotu pompy nie dostały się liście, śnieg, patyki itp.

Podsumowując, wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku czynników. Z pewnością kwestia finansowa będzie odgrywała ważną rolę w podjęciu decyzji. Powietrzna pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem dla budynków, w których istnieje już jakiś system ogrzewania a urządzenie będzie jedynie sposobem na obniżenie kosztów grzewczych. Jeśli natomiast pompa ma być jedynym źródłem ogrzewania, warto zdecydować się na gruntową pompę ciepła, która spełni swoją funkcję niezależnie od warunków atmosferycznych.