Mówiąc o energii przyszłości warto skupić się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii dostarczanych nam przez środowisko naturalne. Chodzi nie tylko o energetykę geotermalną, która obejmuje czerpanie energii z naturalnych gorących źródeł, które powstają na skutek wysokiej temperatury panującej we wnętrzu ziemi. Okazuje się, ze ogromnych ilości energii dostarcza nam słońce w trakcie ciepłych dni. Ta energia jest następnie magazynowana zarówno w powietrzu, w wodzie, jak i w powierzchniowej warstwie ziemi, czekając tylko na wykorzystanie. Stworzono, zatem specjalne urządzenia, czyli pompy ciepła, których zadaniem jest pobieranie energii z otoczenia i przekształcanie jej w energię cieplną. Za pomocą pomp ciepła można dziś spokojnie wytworzyć wystarczającą ilość energii do ogrzania budynku o dowolnej wielkości. To rozwiązanie ekologiczne, efektywne i ekonomiczne.


Jak działa pompa ciepła?
Ogólnie rzecz biorąc, pompa pobiera ciepło z ziemi, wody lub powietrza i przekształca je za pomocą odpowiedniej technologii w ciepło o wyższej temperaturze. Jest ono następnie wykorzystywane do ogrzania budynku lub podgrzewania wody. Ciepło o niskiej temperaturze przechodzi przez parownik do instalacji pompy. Jest ona wypełniona specjalnym płynem, który po pewnym czasie zamienia się w gaz. W tym momencie zaczyna działać sprężarka pompy, która spręża gaz podnosząc jego temperaturę. Skraplacze umożliwiają oddanie wytworzonego ciepła wodzie, która wędruje do grzejników, a schłodzony płyn wraca przez zawór rozprężny do parownika, gdzie cały proces rozpoczyna się na nowo.


Które źródło ciepła jest najbardziej efektywne?
Za najbardziej efektywne źródło ciepła uznaje się energię zawartą w ziemi. To źródło jest najbardziej stabilne. Jeśli prawidłowo dobierzemy pompę i zadbamy o profesjonalnie zaprojektowany system grzewczy oraz jego prawidłowy montaż, możemy liczyć na 100 % zaspokojenie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną! Nie będziemy wówczas potrzebowali żadnych dodatkowych źródeł ciepła.

Najmniej stabilnym źródłem ciepła jest natomiast powietrze. Pompy ciepła tracą swoją moc grzewczą wraz ze spadkami temperatury powietrza, a niestety w naszym kraju wahania temperatur są powszechne. Im bardziej zimno na zewnątrz, tym moc systemu grzewczego staje się mniejsza. Należy, zatem zadbać o grzewczy system uzupełniający np. grzałki. Dobrym pomysłem może okazać się wykorzystanie pomp ciepła pobierających energię cieplną z powietrza, jako uzupełnienia już istniejących instalacji grzewczych.


Zalety pomp ciepła
Nie ma bardziej ekonomicznego sposobu ogrzewania domu, niż pompy ciepła. To z pewnością dobry sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak spore oszczędności to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Opcja ta jest także jedną z najbardziej proekologicznych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, w jak fatalnym stanie jest powietrze w większych miastach, ale również w mniejszych miasteczkach. Problem smogu i zanieczyszczeń nie omija również wsi. Dlatego każde rozwiązanie, które pozwala ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska jest na wagę złota. Ogromną zaletą pomp ciepła jest także ich wielofunkcyjność. Co ciekawe, mimo swej nazwy, pompy ciepła mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Pompy bardzo często działają, jako rekuperatory w systemach klimatyzacji, a ich zadaniem może być też osuszanie powietrza. Należy podkreślić, że pompa ciepła to urządzenie w 100 % elektryczne i całkowicie zautomatyzowane. Nie wymaga, zatem żadnej obsługi. Dzięki tym zaletom staje się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym.


Źródło: http://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/energia-dla-domu/pompy-ciepla-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-pompach-ciepla,17660,2.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *