Planujesz budowę nowego domu lub jego modernizację? Chcesz obniżyć lub całkowicie ograniczyć:
  • koszty ogrzewania
  • koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej
Buduj i modernizuj w ekologicznych technologiach co pozwoli zaoszczędzić pieniądze już od momentu uruchomienia nowej infrastruktury.
Zadzwoń do nas i pozwól nam działać. Posiadamy specjalistyczną wiedzę i zaplecze merytoryczno – techniczne w zakresie technologii powietrznych pomp ciepła. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, wypełnij formularz ze wstępnym opisem lub pomysłem na budowę lub modernizację inwestycji w oparciu o powietrzną pompę ciepła.
Sam wybierz najlepszą inwestycję. Płać mniej za energię i zadbaj o środowisko.

W ostatnich latach na popularności zyskują różnorakie ekologiczne systemy pozyskiwania energii. Dzięki wykorzystaniu zasobów odnawialnych, urządzenia czerpiące energię z naturalnych zasobów Ziemi przyczyniają się do ochrony środowiska. Jednymi z najlepiej sprawdzających się urządzeń bazujących na zasobach naturalnych są pompy ciepła. Energia pozyskiwana za ich pośrednictwem może być efektywnie wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania budynków.

Istotą działania pomp ciepła jest pozyskiwanie przez nie energii słonecznej zmagazynowanej w powietrzu atmosferycznym, w wodach gruntowych i w ziemi oraz wykorzystywanie energii geotermalnej. Pompa ciepła może być wykorzystywana zarówno jako instalacja podstawowa, jak i uzupełniająca.

Pompy ciepła dzieli się na kilka rodzajów. Każdy z nich pozyskuje energię z innego źródła naturalnych zasobów energetycznych Ziemi. Jednym z najefektywniejszych typów pomp ciepła są urządzenia czerpiące energię z powietrza atmosferycznego.
Za pośrednictwem powietrznej pompy ciepła pobierana energia termiczna zgromadzona w powietrzu wokół nas. Energia może być pobierana z powietrza o temperaturze mieszczącej się w zakresie od -20°C do +40°C. Dzięki temu urządzenie może być z powodzeniem wykorzystywane również w zimie, gdy temperatura powietrza spada mocno poniżej zera. Jednak największą efektywność powietrzna pompa ciepła osiąga oczywiście wtedy, gdy temperatura powietrza atmosferycznego będzie wysoka (czyli podczas ciepłych miesięcy letnich).

Pompa ciepła składa się z dwóch urządzeń. Wyróżniamy tu urządzenie przystosowane do montażu zewnętrznego oraz jednostkę przygotowaną do zastosowania wewnętrznego (tzw. system split). Zasada działania powietrznej pompy ciepła opiera się na ścisłej współpracy jej najważniejszych elementów składowych: sprężarki EVI, programatora z zaworem sterowanym elektronicznie oraz automatycznego sterowania.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest jak to możliwe, by powietrzna pompa ciepła pobierała energię cieplną z powietrza o ujemnej temperaturze i wykorzystywała ją następnie do ogrzewania budynku. Jest to możliwe dzięki zasadom opisywanym przez dział fizyki zwany termodynamiką. W powietrzu mającym nawet ujemną temperaturę nadal zmagazynowana jest spora ilość energii termicznej. Ilość tej energii jest tak duża, że pobierająca ją pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom nawet w środku zimy. Dzieje się tak dlatego, że powietrze jest zupełnie pozbawione energii termicznej dopiero wówczas, gdy osiąga temperaturę zera bezwzględnego (czyli -273°C). Do tego momentu można z powodzeniem pobierać zgromadzone w nim zasoby termalne. Do tego właśnie służy powietrzna pompa ciepła. Oczywiście nie każda powietrzna pompa ciepła poradzi sobie w tak ekstremalnych warunkach atmosferycznych jak temperatury rzędu minus kilkanaście stopni Celsjusza. Wszystko zależy od jej wydajności i od mocy. Urządzenia o mniejszej efektywności w momencie osiągnięcia dedykowanej im temperatury granicznej (na przykład -15°C) zostają automatycznie odłączone, a ciepło musi być wówczas dostarczone do budynku przez inne urządzenie grzewcze. Takim urządzeniem może być na przykład kocioł grzewczy lub awaryjna grzałka elektryczna, w którą wyposażone są powietrzne pompy ciepła.
Z wydajnością powietrznych pomp ciepła w parze idzie ich cena. Urządzenia zdolne do pozyskiwania ciepła z powietrza o temperaturze rzędu -10°C będą znacznie tańsze niż jednostki mogące pracować przy temperaturach sięgających -20°C. Planując inwestycję w takie urządzenie należy koniecznie przeprowadzić dokładne kalkulacje. Warto przemyśleć, ile tak naprawdę dni w roku będzie miało aż tak niskie temperatury powietrza, byśmy potrzebowali pompy ciepła zdolnej do pracy w temperaturze -20°C czy nawet -25°C. Należy zastanowić się, czy w polskim klimacie nie lepiej kupić urządzenie mogące pozyskiwać energię z powietrza o temperaturze do około -10°C, a przy niższych dogrzewać nasz dom za pomocą dodatkowej instalacji (grzałki lub kotła).

Zdecydowaną zaletą powietrznej pompy ciepła jest stosunkowo niski koszt jej instalacji. W przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła, montując pompę powietrzną unikniemy kosztów związanych z wykonaniem tak zwanego dolnego źródła (czyli kosztów przeprowadzenie odwiertów i wykopów). Energia termiczna jest pobierana przez urządzenie bezpośrednio z powietrza atmosferycznego, które nas otacza. Koszt budowy instalacji dla powietrznej pompy ciepła jest zatem najtańszy spośród wszystkich pozostałych systemów grzewczych.