Stężenie szkodliwych substancji w powietrzu w bardzo wielu miastach Polski znacząco przewyższa dopuszczalne normy. Pośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 miejsc zajmują miasta Polski.
Zawały, udary, choroby skórne i choroby dróg oddechowych to tylko jedne z wielu konsekwencji wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka.
Jakie kroki możemy podjąć, aby ochronić siebie i najbliższych przed smogiem?

Władze miast podejmują szereg działań, mających na celu obniżenie stężenia zanieczyszczeń m.in. wprowadzając darmową komunikację miejską, aby zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, a nie z samochodów, które są głównym źródła problemu.
Jednak, aby skutecznie walczyć ze smogiem w Polsce, konieczna jest przede wszystkim zmiana świadomości społeczeństwa polskiego. Przez długi czas zły stan powietrza traktowano jak coś oczywistego, jako konsekwencję rozwoju cywilizacyjnego. Na szczęście od kilku lat problem smogu jest coraz bardziej nagłaśniany w mediach, dzięki czemu coraz więcej osób zaczyna dostrzegać niebezpieczeństwo.

Jak pokazują badania przeprowadzone na zamówienie Krakowskiego Alarmu Smogowego w ciągu dwóch ostatnich lat świadomość zagrożenia smogiem w mniejszych miastach Małopolski wzrosła z 36 do 60 proc. Według nich problem smogu jet zauważany zarówno przez mieszkańców miast, jak i wsi, którzy zgodnie podkreślają, że antysmogowe działania lokalnych władz są niewystarczające.
Aby faktycznie zmienić sposób postrzegania smogu, należy przede wszystkim podjąć odpowiednie kroki w dziedzinie edukacji, aby skutecznie budować świadomość problemu.

Teoretycznie wszyscy wiemy czym jest smog. Nie wszyscy jednak wiemy, jak z nim walczyć. Jak pokazują badania najłatwiej nauczyć się tego poprzez doznania empiryczne.

Aby zrozumieć czym jest smog i jak z nim walczyć, warto wziąć udział w coraz popularniejszych antysmogowych pokazach i warsztatach. Dzięki pokazom antysmogowym można dowiedzieć się więcej o zjawisku smogu, o zagrożeniach z nim związanym i o metodach zwalczania zanieczyszczeń w naszym powietrzu. Takie zajęcia skierowane są zwykle do dzieci, ale i dorośli mogą z nich wiele wynieść. Jeśli chcemy uniknąć katastrofy ekologicznej powinniśmy dołożyć wszelkich starań do edukacji młodego pokolenia, w którego rękach za kilka lat będą leżały losy naszej planety.
Aby skutecznie wytłumaczyć dziecku czym jest smog, zabierz go na warsztaty antysmogowe, gdzie poprzez zabawne doświadczenia zdobędzie istotną wiedzę.

Miejmy nadzieję, że wspólnymi siłami poprzez uświadamianie społeczeństwa i naszych pociech już wkrótce uda się wymiernie zmniejszyć problem smogu.