Planujesz budowę nowego domu lub jego modernizację? Chcesz obniżyć lub całkowicie ograniczyć koszty ogrzewania?
Buduj i modernizuj w ekologicznych technologiach co pozwoli zaoszczędzić pieniądze już od momentu uruchomienia nowej infrastruktury.
Zadzwoń do nas i pozwól nam działać. Posiadamy specjalistyczną wiedzę i zaplecze merytoryczno – techniczne w zakresie technologii ogrzewania elektrycznego. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, wypełnij formularz ze wstępnym opisem lub pomysłem na budowę lub modernizację inwestycji w oparciu o ogrzewanie elektryczne.
Sam wybierz najlepszą inwestycję. Płać mniej za energię i zadbaj o środowisko.

Nieodłącznym etapem projektowania nieruchomości jest opracowanie optymalnego systemu ogrzewania budynku. W ostatnich latach można zaobserwować zwiększenie zainteresowania systemami ogrzewania wykorzystującymi energię elektryczną. Ogrzewanie elektryczne staje się popularne ze względu na rosnące ceny paliwa stałego oraz z powodu szerszej skali zastosowania. Ogrzewanie elektryczne można wykorzystać w wolnostojących domkach jednorodzinnych, w których nie ma przyłącza gazowego.

Wytwarzanie ciepła w instalacji ogrzewania elektrycznego polega na przemianie energii elektrycznej w ciepło. Jest to możliwe dzięki obecności elementu oporowego – pręta, drutu lub taśmy metalowej.

Pośród źródeł ciepła, które mogą być zasilane energią elektryczną, znajdują się grzejniki ścienne, akumulacyjne kotły elektryczne oraz systemy grzewcze pracujące z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych. Każde z tych urządzeń może być z powodzeniem wykorzystane we współpracy z klasycznym systemem ogrzewania wodnego – zarówno grzejnikowego, jak i podłogowego.

Pierwszym z typów ogrzewania elektrycznego są klasyczne grzejniki podparapetowe. Takie urządzenia montuje się we wszystkich pomieszczeniach, niekiedy stosując kilka takich grzejników w jednym pokoju. Grzejniki są wyposażone w termostaty, dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość kontrolowania temperatury w pokoju. Układ ogrzewania zbudowany z grzejników jest bardzo tani i łatwy w montażu. Takie rozwiązanie ma jednak podstawową wadę, polegającą na wysokiej cenie prądu w taryfie podstawowej. Grzejniki elektryczne dobrze sprawdzą się w budynkach potrzebujących jedynie niewielkiej ilości ciepła (budynki w standardzie pasywnym) oraz w budynkach ogrzewanych jedynie o określonych porach w ciągu roku (domki letniskowe).

Innym rodzajem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie akumulacyjne. Podstawowym elementem instalacji jest piec akumulacyjny lub ogrzewanie podłogowe ze sporą warstwą wylewki. Dzięki zastosowaniu systemu akumulacyjnego, energia elektryczna z sieci pobierana jest do akumulatora w niższej taryfie. Dotyczy to ogrzewania dwustrefowego. Energia zmagazynowana w akumulatorze jest następnie rozdysponowywana do ogrzewania domu przez całą dobę – bez konieczności pobierania prądu w droższej taryfie podstawowej.

Innym systemem ogrzewania z użyciem akumulacyjnego pieca z tzw. rozładowywaniem statycznym jest ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi w grubej warstwie wylewki. W przypadku takich instalacji w pierwszym etapie nagrzewamy masę akumulacyjną za pomocą energii pobranej z sieci elektrycznej. Nagrzana w ten sposób masa stopniowo oddaje ciepło do otoczenia, ogrzewając tym samym nasze pomieszczenie. Minusem takiego systemu jest fakt, że oddawanie zmagazynowanego ciepła odbywa się samoczynnie, a my nie mamy nad tym żadnej kontroli.

Jeśli chcemy kontrolować oddawanie energii cieplnej przez masę akumulacyjną, należy zastosować urządzenie zwane piecem akumulacyjnym z dynamicznym rozładowywaniem. Urządzenie wyposażone jest w wentylatory, których ruchem możemy sterować. Im intensywniejsza praca wentylatorów, tym szybciej ogrzeje się pomieszczenie.

Ciekawą alternatywą dla klasycznego ogrzewania elektrycznego są ogniwa fotowoltaiczne. Minusem jest tu nieregularność w ilości pozyskiwanej energii. Najwięcej energii powstaje w ogniwach na wiosnę i w lecie – a w naszym klimacie najwięcej energii do ogrzewania potrzebujemy jesienią i w zimie. Na szczęście obowiązujące obecnie prawo pozwala na przekazywanie nadmiaru energii do elektrowni, a następnie odbieranie jej po upływie określonego czasu.

Zastosowanie systemu ogrzewania elektrycznego zaleca się w budynkach posiadających dobrą izolację termiczną. Dzięki takiemu systemowi ogrzewania można z powodzeniem zaoszczędzić sporą ilość środków finansowych w przypadku małych mieszkań oraz dobrze ocieplonych domów. Ogrzewanie elektryczne jest także najlepszym rozwiązaniem dla domków letniskowych, wymagających wyłącznie ogrzewania sezonowego. Swietnie sprawdzi się przy ocieplaniu budynków handlowych, obiektów zabytkowych oraz firm.

Ogrzewanie elektryczne to nie tylko gwarancja komfortu, lecz również pewność bezpieczeństwa. Korzystając z systemu ogrzewania elektrycznego unikamy ryzyka rozszczelnienia lub wybuchu, które często pojawia się w przypadku ogrzewania gazowego, oraz pożaru lub wygaśnięcia paleniska podczas korzystania z instalacji zasilanych węglem.

Koszty związane z ogrzewaniem elektrycznym zależą od rodzaju instalacji, ceny prądu w danej taryfie oraz szczelności warstwy ocieplającej budynek.