Im bliżej zimy, tym zwiększa się zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju. Z całą pewnością ma to związek ze zmianą temperatury zewnętrznej oraz ze zwiększoną aktywnością palenisk na paliwa stałe.Jesienią i zimą jest wiele dni, w których z powodu przekroczenia norm oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza zaleca się pozostanie w domu. Urzędy miasta i gminy ostrzegają również przed nadmiernym wietrzeniem pomieszczeń. Czym w takim razie oddychać? Rozwiązaniem mogą być oczyszczacze powietrza, które jednak kosztują dość dużo. Może więc warto skorzystać z tańszych rozwiązań? Rośliny oczyszczające powietrze ma bardzo podobne zastosowanie.
Czynnikami ułatwiającymi powstawanie smogu są również brak wiatru oraz wysokie ciśnienie atmosferyczne. Zanieczyszczenia pozostają blisko powierzchni ziemi, nie mając szans unieść się wyżej. Efektem tego jest mgła, zwana potocznie smogiem.

Przypomnijmy więc sobie, jakie są główne składniki smogu:

pył PM2,5 i PM10 – cząstki stałe, które przenikają do płuc powodując trudności z oddychaniem,
benzo(a)piren – należy do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA); emitowany przez rury samochodowe, papierosy oraz piece i kotły podczas spalania węgla, drewna i śmieci,
tlenek siarki – bezbarwny, trujący gaz o charakterystycznym zapachu; wywołuje uszkodzenia dróg oddechowych oraz reakcje ogólnoustrojowe; wpływa negatywnie także na rośliny,
tlenek węgla (czad) – nieorganiczny związek chemiczny; powstaje w wyniku spalania m.in. gazu, drewna, benzyny, węgla; silnie trujący, bezbarwny i bezwonny gaz,
benzen – związek chemiczny organiczny; ma właściwości rakotwórcze; występuje np. w dymie tytoniowym, plastikach, klejach; przy większych ilościach powoduje silne zatrucie organizmu, objawiające się m.in. podrażnieniem śluzówki żołądka, wymiotami, bólami głowy, drgawkami, a nawet  zgonem,
kadm – pierwiastek chemiczny, należący do metali ciężkich; jego duże ilości zawiera m.in. węgiel kamienny; w wyniku przetwarzania uwalniany zostaje w znacznych ilościach do atmosfery; ma toksyczne właściwości – uszkadza nerki, powoduje m.in. osteoporozę, anemię; działa niekorzystnie na układ krążenia,
trichloroetylen, trichloroetan – substancja, która posiada właściwości narkotyczne; była wykorzystywana do np. odtłuszczania czyszczonych powierzchni np. ścian przed malowaniem; jej zastosowanie nie jest już takie duże jak kiedyś; wdychana z powietrzem powoduje nudności, drgawki, zawroty głowy a nawet śmierć; znajdziemy ją m.in. w tuszach do drukarek, starszych rozpuszczalnikach,
formaldehyd – ma duszący zapach; do powietrza ulatnia się w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel; może być emitowany przez urządzenia grzewcze; w produktach spożywczych oznaczony jako E240, mający zastosowanie jako substancja dezynfekująca opakowań lub sprzętu spożywczego.

Jesienią i zimą jest wiele dni, w których z powodu przekroczenia norm oraz wysokiego zanieczyszczenia powietrza zaleca się pozostanie w domu. Urzędy miasta i gminy ostrzegają również przed nadmiernym wietrzeniem pomieszczeń. Czym w takim razie oddychać? Rozwiązaniem mogą być oczyszczacze powietrza, które jednak kosztują dość dużo. Może więc warto skorzystać z tańszych rozwiązań? Rośliny oczyszczające powietrze ma bardzo podobne zastosowanie.

ALOES

Jest znakomitym producentem tlenu. Jego liście zawierają m.in. witaminy A, C, E, sole mineralne tj. wapń, magnez, cynk czy potas oraz wiele innych, cennych składników. Dzięki temu miąższ aloesu posiada właściwości regenerujące skórę oraz błonę śluzową, działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Nie lubi dużego nawodnienia. Absorbuje benzen, formaldehyd oraz tlenek węgla i dwutlenek węgla. Działa również kojąco na oparzenia, otarcia i przesuszenia skóry.

BLUSZCZ POSPOLITY

Bardzo dobrze znosi niskie temperatury. Nie lubi bezpośredniego słońca. Należy do roślin trujących. Działa drażniąco na skórę człowieka i spojówkę oka. Po spożyciu mogą pojawić się zaburzenia przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Świetnie radzi sobie z neutralizacją tlenku węgla, trichloroetylenu, formaldehydu i benzenu.

CHRYZANTEMA WIELOKWIATOWA

Roślina popularna głównie za sprawą święta zmarłych. Mało kto posiada ją w domu. Jedna z najlepiej oczyszczających powietrze roślin. Lubi miejsca nasłonecznione. Może osiągać nawet do 100 cm szerokości i 70 cm wysokości. Neutralizuje tri chloroetylen, formaldehyd, benzen oraz inne, silnie trujące związki tj. ksyleny czy amoniak.

DRACENA OBRZEŻONA i DRACENA WONNA

Posiada biało-żółte, paskowane liście. Osiąga do 70 cm wysokości. Należy do roślin bardzo odpornych na niesprzyjające warunki. Lubi jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Uwielbia wilgotne powietrze. Jest dobrym neutralizatorem m.in. benzenu, amoniaku, tlenku węgla, formaldehydu i trichloroetylenu oraz ksylenu.

Nieco mniej skuteczną odmianą draceny jest dracena wonna.

 

EPIPREMNUM ZŁOCISTE

Jego pędy osiągać mogą do 4,5 metra długości. Zielone liście, kształtem przypominające serca, często mają żółte lub jasnozielone smugi. Lubi miejsca cieniste. Nie przepada za nadmiarem wody i przeciągami. Usuwa z powietrza formaldehydy, benzen i ksyleny a także aceton i trichloroetan.

 

GERBERA

Należy do roślin, które uprawia się głównie na kwiat cięty ale bywa również odmianą doniczkową. Traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Lubi miejsca jasne, przewiewne. Nie przepada za nadmiarem wody w podłożu i dużą wilgotnością powietrza. Odmiana doniczkowa skutecznie oczyszcza powietrze z trichloroetylenu, formaldehydu i ksylenów.

NEFROLEPIS (PAPROĆ)

Jedna z odmian paproci, lubiąca dużą wilgotność powietrza. Bardzo popularna roślina doniczkowa. Toleruje zacienione miejsca. Nie przepada za suchym i gorącym powietrzem. Sama wydziela dużo tlenu. Neutralizuje formaldehyd i ksyleny oraz szkodliwe promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne tj. m.in. telewizor czy komputer.

SKRZYDŁOKWIAT

Doniczkowa roślina pokojowa. Posiada bardzo dekoracyjne liście kwiatostanu. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Należy do grupy roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze. Poradzi sobie z neutralizacją benzenu, trichloroetylenu, formaldehydu oraz ksylenów, acetonu, alkoholu i amoniaku. Pochłania również zarodniki pleśni i grzybów oraz wszystkie składniki dymu tytoniowego. Jest rośliną oczyszczającą oraz nawilżającą powietrze.

KOLENDRA

Roślina, która swoje zastosowanie znalazła głównie w przemyśle spożywczym. Spożywana jest przy niestrawności, na poprawę apetytu lub w celach uspokajających. Ma właściwości lecznicze i pomaga oczyszczać organizm z toksycznych metali tj. kadm, aluminium, ołów.

 

EUKALIPTUS

Roślina, którą wykorzystuje się do produkcji instrumentów dętych, preparatów farmaceutycznych i kosmetyków. Liście eukaliptusa (w związku z głównym rejonem  występowania rośliny) są daniem głównym dla koali.
W Polsce znajdziemy ją przede wszystkim w lekach oraz w postaci rośliny ozdobnej (w doniczce). W procesie destylacji liści eukaliptusa z parą wodną tworzy się tzw. olejek eukaliptusowy, który jest chętnie stosowany jako składnik syropów na kaszel, w produkcji tabletek do ssania oraz w preparatach łagodzących objawy przeziębienia i grypy i tych służących do inhalacji dróg oddechowych. W tej postaci może być pomocny przy objawach wywołanych tlenkiem siarki. Roślina uprawiana w domu będzie źródłem przyjemnego zapachu.

To tylko kilka gatunków roślin, które mają wpływ na powietrze którym oddychamy w domach. Dobre zastosowanie znajdziemy także w zielistce, figowcu, aglaonemie czy orchidei. Warto więc wybrać odpowiedni dla siebie gatunek i wyposażyć swój dom w rośliny oczyszczające powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *