Planujesz budowę nowego domu lub jego modernizację? Chcesz obniżyć lub całkowicie ograniczyć:
  • koszty ogrzewania
  • koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej
Buduj i modernizuj w ekologicznych technologiach co pozwoli zaoszczędzić pieniądze już od momentu uruchomienia nowej infrastruktury.
Zadzwoń do nas i pozwól nam działać. Posiadamy specjalistyczną wiedzę i zaplecze merytoryczno – techniczne w zakresie instalacji gazowych. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, wypełnij formularz ze wstępnym opisem lub pomysłem na budowę lub modernizację inwestycji w oparciu o ogrzewanie gazowe.
Sam wybierz najlepszą inwestycję. Płać mniej za energię i zadbaj o środowisko.

Jedną z metod ogrzewania powierzchni i ciepłej wody używkowej jest gaz. W tym zakresie istnieją przede wszystkim dwie techniki jego wykorzystania. Jedną z nich jest podłączenie domu do zewnętrznej sieci gazowej, drugą montaż na działce własnego zbiornika do przechowywania gazu.

Instalacja gazowego ogrzewania wymaga doprowadzenia gazu do nieruchomości oraz stworzenia wewnętrznej instalacji gazowej, która będzie dostarczać gaz do źródeł ciepła. W tym celu wykorzystuje się kotły gazowe, których sprawność jest oceniana bardzo wysoko.

Wyboru kotła gazowego możemy dokonać m.in. w zależności od przeznaczania, tzn. możemy zdecydować się na kocioł ogrzewający jedynie wodę używkową lub kocioł służący do ogrzewania wody i powierzchni domu. Możemy także zastanowić się czy bardziej odpowiada nam kocioł wiszący czy kocioł stojący oraz czy w naszym domu zdecydujemy się na montaż kotła tradycyjnego (tj. niekondensacyjnego) czy kotła kondensacyjnego. Na podjęcie właściwej decyzji może wpłynąć wiele czynników.
W przypadku tradycyjnych kotłów gazowych do wyboru mamy kocioł z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, natomiast dostępne na rynku kotły kondensacyjne posiadają jedynie zamkniętą komorę spalania.
Jeśli zdecydujemy się na kocioł z otwartą komorą spalania, będzie on pobierał powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie kratki w ścianie budynku w taki sposób, aby do pomieszczenia dostawała się odpowiednia ilość powietrza.
Zamknięta komora spalania umożliwia natomiast pobieranie powietrza przez kocioł z zewnątrz budynku np. z szachtu kominowego lub poprzez wyprowadzoną na zewnątrz rurę. Zaletą kotła kondensacyjnego będzie z pewnością brak możliwości przedostania się spalin do wnętrza kotłowni.

Kotły gazowe możemy podzielić m.in. na jedno i dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny

Kocioł gazowy jednofunkcyjny nie posiada wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, dlatego nie może jej samodzielnie przygotować. Najczęściej do takiego kotła podłącza się podgrzewacz pojemnościowy tj. zasobnik (zbiornik na wodę) z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Za sprawą dodatkowych przewodów cyrkulacyjnych ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym utrzymywana jest stała, zadana temperatura. Zgromadzona w zbiorniku woda stygnie, dlatego musi być powtórnie ogrzana, co na pewno przyczynia się do większego zużycia energii. Kotły jednofunkcyjne najlepiej sprawdzają się w budynkach z kilkoma łazienkami, w domach zamieszkiwanych przez więcej niż trzy osoby.

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny ma wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej, a podgrzewa ją w sposób przepływowy. Oznacza to, że proces podgrzewania rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Tego typu kotły najlepiej sprawdzają się w niedużych domach z jedną łazienką, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się blisko kotła. Kotły dwufunkcyjne są idealnym rozwiązaniem dla budynków, w których łazienka sąsiaduje z kuchnią. Zmniejsza to czas oczekiwania na ciepłą wodę płynącą z kranu. Jeśli punkty poboru wody są znacznie od siebie oddalone, najlepiej jest zamontować kocioł w pobliżu miejsca, w którym częściej korzysta się z ciepłej wody. Zwykle takim pomieszczeniem będzie np. kuchnia. Dwufunkcyjny kocioł gazowy jest z pewnością tańszym rozwiązaniem od kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Minusem tego rodzaju kotła będą na pewno wahania temperatury wody. Temperatura może zmieniać się wraz z wielkością strumienia co może mieć związek z wahaniami ciśnienia wody w instalacji lub z odkręceniem innego kranu w tym samym czasie.