Szacunki są zatrważające. Liczba osób umierający z powodu zanieczyszczeń powietrza stale rośnie. Najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast. Tutaj niska emisja, czyli dym powstający w wyniku spalania w piecach i kotłowniach węgla słabej jakości, drewna, a nawet śmieci, łączy się z coraz większą liczbą samochodów na ulicach oraz działalnością fabryk i zakładów przetwórczych. Jednak polska wieś również nie jest wolna od tych problemów. W wielu miejscowościach wychodząc na wieczorny spacer można poczuć zamiast zapachu kwiatów, drzew i skoszonej trawy, charakterystyczną woń palonego plastiku i gumy. Dowiedź się jak walczyć ze smogiem!

Pokazy Antysmogowe
Smog? W teorii wszyscy wiemy co to jest. Coś co przeszkadza nam oddychać, wyjść na spacer, czy uprawiać sport. Nie wszyscy jednak wiemy, jak z nim walczyć. Najłatwiej nauczyć się tego przez doświadczenie i zabawę- na przykład na antysmogowych pokazach i warsztatach. Takie zajęcia skierowane są zwykle do dzieci, ale i dorośli mogą z nich wiele wynieść. Dzięki pokazom i warsztatom antysmogowym można dowiedzieć się więcej o zjawisku smogu, o zagrożeniach z nim związanym i o metodach zwalczania zanieczyszczeń w naszym powietrzu.
Chcesz wytłumaczyć dziecku czym jest smog? Kliknij w zdjęcie poniżej!

Główne przyczyny smogu
Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba poznać podstawowe przyczyny jego powstawania. Jednym z głównych czynników pogarszających stan naszego powietrza jest ogrzewanie domów za pomocą paliw stałych i węgla. Wiele domów wyposażonych jest ponadto w przestarzałe piece, kotły i kominki. Ogromna część właścicieli domów w ogóle nie zwraca uwagi na to, co wrzuca do pieca. Na porządku dziennym jest palenie mułem i miałem węglowym, które w innych krajach uznawane są za odpady wydobycia węgla i w ogóle niewykorzystywane. Niestety, Polacy nie chcą dostrzec szkodliwości takich praktyk. Oczy przesłaniają im pozorne oszczędności, bo rzeczywiście taki opał jest znacznie tańszy. Na powstawanie smogu wpływają także nieodpowiednie rozpalanie i złe praktyki grzewcze. Zamiast segregować śmieci, część z nas wrzuca je po prostu do pieca. Do kotłów trafiają, zatem plastik, nieużywana odzież, stare meble. Efekty można bardzo łatwo zauważyć w postaci czarnych głąbów dymu unoszących się nad kominami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że palenie śmieci w piecach jest obecnie wykroczeniem, zagrożonym mandatem do 500 zł. Jednak kara nie zawsze działa odstraszająco.

Co możemy zrobić?
Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące poziomu zanieczyszczeń na swojej stronie internetowej lub za pomocą specjalnej aplikacji. Wystarczy zainstalować ją na swoim smartfonie, aby mieć dostęp do aktualnych danych dotyczących smogu. Jeśli stężenie pyłów PM10 przekracza 200 µg/m3 małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz chorzy zmagający się z chorobami serca i układu oddechowego powinny unikać przebywania na zewnątrz. Przy stężeniu powyżej 300 µg/m3 ograniczenie to dotyczy wszystkich.

Możemy także zapobiegać powstawaniu smogu zwracając uwagę na stan swoich pieców. Niektóre z nich aż proszą się o wymianę na nowsze, spełniające odpowiednie normy kotły grzewcze. Ważne jest także, co wrzucamy do pieców. Postarajmy się, aby opał, którego używamy był najlepszej jakości. Nie oszczędzajmy kupując odpady wydobycia węgla takie, jak miał czy muł węglowy. Przede wszystkim zaś nie palmy śmieci!

A może odnawialne źródła energii?
Nawet najnowocześniejsze piece nie zapobiegną emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Istnieje jednak nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące całkowicie naturalne źródła energii takie, jak woda, powietrze oraz ziemia. To tzw. pompy ciepła, które nie tylko pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania, ale również są przyjazne dla środowiska naturalnego. Najbardziej popularne są pompy gruntowe zasilane przez odwierty pionowe lub kolektory płaskie spiralne. Dzięki takim urządzeniom jesteśmy w stanie pokryć 100 % zapotrzebowania cieplnego danego budynku! Istnieją również pompy powietrzne oraz pompy, które służą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Odnawialne źródła energii to z pewnością energia przyszłości i doskonały oręż do walki ze smogiem.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/jak-walczyc-ze-smogiem/x6w6nxc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Name *