Nie jest tajemnicą, że najwięcej zanieczyszczeń dostaje się do powietrza poprzez spalanie w piecach węgla i drewna. Wiele miast zezwala swoim mieszkańcom na korzystanie jedynie z węgla wysokiej jakości, jednak niektóre wprowadzają całkowity zakaz palenia paliwem stałym. Wymiana pieca z węglowego na gazowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla środowiska, a co za tym idzie dla naszego zdrowia. Zdecydowanie zmniejsza się wtedy ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery, a tym samym poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
Alternatywą dla pieców węglowych są również odnawialne źródła energii. Niski koszt eksploatacji i niskie koszty ogrzewania z powodu bardzo wysokiej efektywności czyni pompy ciepła najlepszym wyborem nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego portfela.

Warto wypracować sobie przyzwyczajenie i sprawdzać na bieżąco stan jakości powietrza, a w przypadku wysokiego stężenia pyłów zrezygnować ze spaceru i pozostać w domu. Aby nie pogłębiać bardziej problemu smogu każdy powinien rozważyć rezygnację z przejazdu własnym samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej. Dlatego też w wielu miastach podczas tzw. alarmów smogowych dostępna jest darmowa komunikacja miejska.
Bardzo dobrym pomysłem są również wycieczki za miasto, do miejsc o mniejszym natężeniu zanieczyszczeń. Podczas wizyty w lesie możemy zaczerpnąć świeżego powietrza i odciążyć swoje płuca. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wyjazd, dlatego dużo miast inwestuje w budowę tężni solankowych, które pozwalają złagodzić skutki smogu. Coraz więcej osób decyduje się również na zakup oczyszczaczy powietrza, które wyłapują i usuwają zanieczyszczenia zawarte w powietrzu w naszym domu.
Jeśli jednak jesteśmy aktywni i spacer czy też jogging jest dla nas nieodłącznym elementem dnia, należy rozważyć zakup maseczki antysmogowej. Najważniejszą częścią takiej maseczki jest filtr, który zatrzymuje pyły przed dostaniem się ich do naszych płuc.
Witalność i odporność organizmu na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, uwarunkowana jest przede wszystkim naszą dietą. Mowa jest nie o restrykcyjnych dietach dla sportowców czy osób borykających się z nadmiernymi kilogramami, ale o zwyczajnym sposobie odżywiania. Należy więc zadbać o to, aby w naszym jadłospisie znalazło się dużo warzyw, owoców oraz aby spożywane przez nas pokarmy były pełnowartościowe. Nie wolno zapominać o rybach, które zawierają kwasy omega–3 zmniejszające efekty działania zanieczyszczonego powietrza, szczególnie na układ krwionośny. Niezbędne jest również picie dużych ilości wody, która najlepiej oczyszcza organizm z toksyn i szkodliwych substancji.