Nie wiesz jakie ogrzewanie wybrać? 

Ogrzewanie gazowe wciąż jest najczęściej wybieranym typem ogrzewania w polskich domach. Ten rodzaj ogrzewania ma jednak szereg wad, które w bezpośredni sposób wpływają na ogólny komfort korzystania z tego rodzaju energii. Gaz ziemny jest paliwem stosunkowo drogim, co dla wielu osób stanowi spore obciążenie dla domowego budżetu. Kosztowne jest również samo podłączenie instalacji gazowej. Czy w takim razie istnieje jakiś alternatywny sposób ogrzewania domów? Tak. Najlepszą alternatywą będzie ogrzewanie elektryczne lub wykorzystanie ekologicznych źródeł energii: ogniw fotowoltaicznych lub instalacji z pompą ciepła.

Pośród elementów wchodzących w skład instalacji do ogrzewania elektrycznego znajduje się wiele systemów, urządzeń i podzespołów. Częściami instalacji są tutaj na przykład grzejniki elektryczne, elementy ogrzewania podłogowego (folie grzejne, maty i przewody) oraz specjalistyczne kotły elektryczne. Piece elektryczne są bardzo wygodne w eksploatacji, ponieważ ich działanie jest w pełni zautomatyzowane. Ogrzewanie elektryczne może być również ekologiczne – mowa tutaj o tzw. pompach ciepła lub systemach ogniw fotowoltaicznych. Pompy ciepła pozyskują ciepło z otoczenia i przekazują je do ogrzewanego budynku. W przypadku pomp ciepła ich działanie jest możliwe dzięki zasileniu urządzenia prądem elektrycznym z sieci. Natomiast ogniwa fotowoltaiczne to specjalne panele, które mają zdolność przetwarzania na prąd elektryczny energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

Każdy z typów ogrzewania elektrycznego ma oczywiście swoje zalety i wady. Poszczególne rodzaje instalacji różnią się między sobą wydajnością oraz generowanymi przez nie kosztami eksploatacyjnymi (a także kosztami montażu). Jeśli chodzi o ogólne koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego w stosunku do ogrzewania gazowego, ostatnimi laty daje się zauważyć stopniowe wyrównywanie się średnich kosztów, jakie należy ponieść w trakcie sezonu grzewczego. Rośnie cena paliwa gazowego – co sprawia, że wyrównują się ceny energii elektrycznej i gazu.

System ogrzewania elektrycznego polecany jest zwłaszcza w dobrze izolowanych budynkach i pomieszczeniach, gdzie straty ciepła powstające w wyniku działania warunków naturalnych są stosunkowo niewielkie. Będą to zatem małe mieszkania i prawidłowo ocieplone domy. Ogrzewanie elektryczne doskonale sprawdzi się też w budynkach, które potrzebują wyłącznie okresowego ogrzewania, jak na przykład domki letniskowe.

Zalety elektrycznego systemu ogrzewania to przede wszystkim łatwa dostępność sieci, niskie koszty instalacyjne, możliwość swobodnej regulacji temperatury w pomieszczeniach dzięki termostatom, możliwość ustawienia innej temperatury dla różnych pomieszczeń, bezobsługowe działanie, uniknięcie zanieczyszczenia atmosfery w postaci spalin, dymów i pyłu oraz bezpieczeństwo eksploatacji (na przykład brak ryzyka wybuchu jak w przypadku instalacji gazowej).

Jeśli chodzi o rodzaje ogrzewania elektrycznego, źródłem ciepła mogą być po pierwsze najbardziej obecnie popularne grzejniki elektryczne z termostatem. Takie urządzenia montuje się osobno w każdym pomieszczeniu. Zaletą grzejników jest łatwość montażu i niska cena samego urządzenia, natomiast główną wadą są dość wysokie ceny prądu w podstawowej taryfie. Innym rodzajem jest ogrzewanie akumulatorowe. W tym przypadku używa się specjalnych pieców akumulatorowych lub instaluje się tak zwane ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj ogrzewania jest znacznie tańszy w eksploatacji, gdyż wykorzystuje możliwość korzystania z tańszej taryfy opłat za energię elektryczną (pobieraną np. w nocy).

Innym rodzajem grzewczej instalacji elektrycznej są tzw. systemy fotowoltaiczne, będące ekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne mają zdolność przetwarzania energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Energię elektryczną uzyskaną w ten sposób można wykorzystać na różne sposoby, a więc nie tylko do ogrzewania budynku, ale również do ogrzania ciepłej wody użytkowej oraz do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.

Ostatnim rodzajem alternatywnego systemu ogrzewania jest wykorzystanie działania pompy ciepła. Urządzenie pobiera ciepło z otoczenia, gdzie zostało zamontowane (wody, gruntu lub powietrza), a następnie wykorzystuje je do ogrzania ciepłej wody użytkowej lub ogrzania instalacji centralnego ogrzewania. Pompy ciepła czerpią zatem energię wprost ze środowiska naturalnego, stanowiąc jednocześnie doskonały przykład urządzenia wykorzystującego źródła energii odnawialnej. Aby pompa mogła zadziałać, konieczne jest zasilenie jej energią elektryczną pochodzącą z sieci. Zużycie energii elektrycznej jest tu jednak bardzo małe. Ogólnie przyjmuje się, że z sieci elektrycznej pobierane jest w tym przypadku jedynie 25% energii, natomiast aż 75% energii koniecznej do ogrzania budynku lub przygotowania ciepłej wody użytkowej powstaje w wyniku działania samej pompy. Mając to na uwadze, można śmiało powiedzieć, że pompy ciepła to doskonała alternatywa dla ogrzewania gazowego, a nawet dla konwencjonalnego ogrzewania elektrycznego. Pompy ciepła są nowoczesnym i bardzo ekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Tak jak w przypadku ogniw fotowoltaicznych, również pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii dostarczane przez środowisko naturalne.